Blog Yazıları

Tasarım Tescil'in Önemi

ile:
In:
Like Up:
Like Down:
Üretildi:
08 Ara 2018

Sektörlerin rekabet anlamında oldukça sıkılaştığı, pazar payının azaldığı ve küresel ekonomik krizlerin derinleştiği günümüzde, firmalar tarafından çeşitli tasarım hırsızlıklarına şahit olmaktayız. Bu noktada, dünya çapında uygulanan endüstriyel tasarım koruması kavramı karşımıza çıkmaktadır.

El ya da bilgisayar yazılımları ile üretilen çeşitli ürün tasarımları, sistem tasarımları, makine parçaları ve çok daha fazlası, herhangi bir fikir hırsızlığına karşı korunmalı olmalıdır. Bu şekilde, emek vererek üretilen endüstriyel tasarımlar sahiplerinde kalmakta, üretim ve yönetim aşamaları da aynı mercide bulunmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Koruması Üretimi Ne Ölçüde Etkilemektedir?

Yeni ve farklı ürünlerin piyasalarda para kazandırdığı, bu ürünleri üreten firmaların sektörlerinde lider oldukları açıktır. Bu nedenle, yaratıcılığın önemli olduğu rekabet dolu piyasalarda, endüstriyel tasarım koruması uygulatan firmalar ise, güvenle yaptıkları işlere ve ar-ge çalışmalarına devam etmektedirler. Çünkü ortaya atılan fikirlerin hayat geçmesi ve üretilmesi safhasında birçok para ve zaman harcanırken, bir başka firmanın o fikri hayata geçirmesi ile tüm harcamaların boşa gideceği gerçeği, koruma uygulatan firmalar için risk bile oluşturmayacaktır.

Basit bir fikir hırsızlığı olarak değil, uğruna harcanan zaman ve para büyüklüğüne göre bütçeler de düşünüldüğünde, aslında endüstriyel tasarım koruması ve önemi açık şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu denli yapılan büyük harcamaların boş sonuçlar vermesi, büyük şirketleri bile iflasın eşiğine getirebileceği için, koruma uygulatmak riski en aza indirecek işlemlerin başında gelmektedir.

Endüstriyel Tasarım Korumasını Yapan Firmalar

Fikirlerinin tescillenmesi, markalarının değer kazanmasını ve sektörlerine liderlik etme amacı güderek işleyişlerin sürmesini isteyen kurumlar, marka tescilim firmamız gibi güvenilir firmalara gelerek, güvenle endüstriyel tasarım koruması uygulatmaktadırlar. Bu şekilde, herhangi bir riske girmeden, güvenle ve uygun fiyatlara koruma altına aldıkları fikirleri için çalışan, tasarımlarını gerçekleştiren firmalar, her anlamda büyümeye ve kazanmaya devam edeceklerdir.

Başvuru sahibi, tasarımı veya tasarımın uygulandığı ürünün tescilini 4 defa yenilemek suretiyle 25 yıla kadar üretme hakkına sahip olacaktır.

Etiketler:

Henüz yorum yok...

Yorum yazınız

98412

Karakter Limiti 400