Patent Yenileme

Sizin İçin Ne Yapabiliriz?


Patent Yenileme

Buluşların koruyan patentler her yıl patent yenileme işlemine tabi tutulmaktadır. Koruma süresi açısından patent her sene yenilenmesi şartı ile 20 sene, Faydalı Model ise ise her sene yenilenmesi şartı ile 10 senedir.

Koruma devamı açısından Sistem Patent şirketimize, patent veya faydalı model tescil yenilemesi kapsamında başvuruda bulunulması gerekir. Patent yenileme müracaatı, patent koruma süresinin tamamlanması öncesinde 6 ay kala ya da cezalı ücretin yatırılması şart ile koruma süresinin tamamlanmasının ileriki 6 aylık süre içinde yapılmaktadır.

Patent müracaatının tescili ile birlikte her sene yapılması şart olan yenileme işleminin takip sorumluluğu başvuru sahibine aittir, Patent vekili Sistem Patent şirketimiz sorumluluğu müracaatın olumlu olması ve tescil edilmesi ile biter lakin talep gelmesi durumunda yenileme takibini yürütmekteyiz.

Patent sahipleri ilk senelerde yenileme işlemlerini düzenli şekilde kendileri takip etseler de zamanla unutulmak ve bu süreler kaçırabilmektedir.

Süresinde yenilenmeyen ya da yöntemine uygun şekilde yenilemesi gerçekleşmeyen patent tescilinin koruması sona erer. Yenilemesinin yapılmamasından dolayı korumasın biten buluşlar kamunun olur.

Sistem Patent şirketimiz, gelen talep üzerine ve belirli ücret karşılığında buluş sahiplerimize tescil yenileme işlemlerini takip etmektedir.

Patentlerde korumanın devamı veya yenileme işlemi her yılı yapılır. Düğer ifade ile tescilli ürün ile ilişkili ancak her sene harç yatırılması ile ürün haklarını elde tutulur.