Yurt Dışı Patent Tescili

Sizin İçin Ne Yapabiliriz?


Uluslararası Patent Tescili

"Uluslararası veya Yurtdışı Patent Tescili, Türkiye'de tescillenen bir patent sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde koruma altına alınır. Eğer buluşunuzu yurtdışında ki ülkelerde de koruma altına almak istiyorsanız, o ülkede tasarım veya patent tescili için başvuru yapmanız gerekmektedir."

Yurtdışı patent tescili, uluslararası patent tescili, yurtdışı patent tescil işlemleri, yurtdışı patent ücretleriUluslararası Patent Tescili, Patent süreci içinde araştırma raporunun olumlu gelmesi durumunda; incelemeli patent sürecine giriş yapılacak duruma gelindiğinde, yurtdışı patent sistemlerine giriş yapılabilmektedir. Yurtdışı ile ilgili olarak kullanılan PCT ve EPC sistemleri bulunmaktadır.

PCT sisteminde, World Intellectual Property (WIPO) kurumu ile MADRİD Antlaşmasına taraf 148 ülkede patent başvurumuzu taşıyabilmekteyiz. PCT sistemine giriş yapılarak ülke listesinin oluşturulmasıyla süreç içinde ilgili ülkelere patent başvurusunun taşınması sağlanabilmektedir.

Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında EPC sisteminde Avrupa Birliği ülkelerinin kabul ettiği anlaşma çerçevesinde tüm ülkelerde ortak başvuru yapılabilmektedir. EPC sisteminin bir dezavantajı bulunmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden bir tanesi patent konumuza dahil başvurumuza olumsuz yanıt vermesi durumunda tüm başvurumuz olumsuz olarak nitelendirilmektedir.