Tasarım Tescil Nedir?

Sizin İçin Ne Yapabiliriz?


Tasarım Tescil Nedir?

Yeni olan, daha önce kamuoyu ile paylaşılmamış olan ve ayırt edici bir özelliği bulunan tasarımların kullanım hakkının tasarım sahibine ait olabilmesi için geliştirilmiş sistem tasarım tescil sistemi olarak adlandırılır. Tasarım tescil de bu hakkın tasarım sahibi tarafından elde edilebilmesi için yapılan işlemdir.

Her tasarım tescil işlemine tabi tutulamaz. Örneğin genel ahlaka aykırı olan, kamu düzenini bozan tasarımlar tescil işlemine alınmamaktadır. Aynı zamanda belirgin bir ayırt edici özelliği olmayan, yeni olmayan ya da zorunlu olarak kullanılmış bir teknik tescil belgesi ile koruma altına alınmamaktadır.

Tasarımda aranan ayırt edici özellik ise tasarımın şeklinde, renginde, dokusunda, genel görünümünde, çizgilerinde olabilir.

Tasarım Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Ülkemizde tasarım tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilir. Dolayısıyla başvurular da Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilen tescil işlemi yalnızca ülkemizde geçerlidir. Eğer farklı bir ülkede de koruma isteniyorsa, o ülkenin prosedürüne uygun bir şekilde, tescil yetkisi bulunan kurumuna başvuru yapılması gereklidir